• Wychowanie do życia w rodzinie

•       Szanowni Państwo,

Wychowanie do życia w rodzinie jest programem realizowanym w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Celem przedmiotu jest niesienie pomocy uczniom w zdobyciu wiedzy, przekonań i umiejętności niezbędnych do podejmowania świadomych decyzji, rozumienia konsekwencji określonych zachowań oraz tworzenia warunków sprzyjających zdrowiu. Wychowanie do życia w rodzinie ma wspierać dzieci i młodzież w rozwijaniu się w zdrowych dorosłych oraz przygotowaniu się do odpowiedzialnego rodzicielstwa. Edukacja w szkole ma również wpływać na świadomość zmian fizycznych i emocjonalnych, jakie zachodzą w procesie dorastania.

Informujemy, że przedmiot wychowanie do życia w rodzinie jest realizowany w klasach IV-VIII szkoły podstawowej w wymiarze 14 godzin w danym roku szkolnym (w tym 9 godzin wspólnych dla dziewcząt i chłopców oraz 5 godzin lekcyjnych z podziałem na grupy). Zajęcia nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.

Udział ucznia w zajęciach wychowania do życia w rodzinie jest obowiązkowy. Rodzic/opiekun prawny ucznia ma prawo złożyć pisemny wniosek dotyczący rezygnacji z zajęć. Dokument należy złożyć do wychowawcy klasy lub w sekretariacie szkoły do dnia 15 września.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. z 1999 r. Nr 67, poz. 756, z 2001 r. Nr 79, poz. 845, z 2002 r. Nr 121, poz. 1037, z 2009 r. Nr 131, poz. 1079 oraz z 2012 r. poz. 300) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 czerwca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Szkoły Podstawowej w Jantarze